Są osoby, które uważają, że szkolenie jest potrzebne psom. Część osób uważa jednak, że są to zwierzęta, które takiej nauki nie potrzebują.

Prawdą jest to, że wszystko należy rozsądzić zgodnie z własnym sumieniem. Co o szkoleniach dla psów wiedzieć trzeba? Oto kilka najważniejszych informacji.

Tresura psa – podstawowe informacje

Jaki cel ma tresura psa? Otóż chodzi o naukę wykonywania komend, sztuczek, czy też poleceń, w różnych warunkach. W szczególności, jeżeli jest mowa o tych rozproszonych warunkach. W jakim wieku rozpocząć szkolenie psa? Im szybciej, tym lepiej.

Szacuje się, że najlepszy wiek, to dwa-trzy miesiące. Chociaż tak naprawdę, pies może szkolić się w każdym wieku. Z czasem może być jednak nieco trudniej oduczyć psiego przyjaciela, pewnych przyzwyczajeń. Dlatego też nie ma co zwlekać, zapisując szczeniaka jak najszybciej na naukę.

Samodzielne szkolenie psa czy z pomocą profesjonalisty?

Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Profesjonalista będzie wiedział, jak faktycznie zabrać się za szkolenie psiego przyjaciela. Poza tym, będzie on wiedział, jakie zasady powinno obejmować takie szkolenie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że taka nauka do tanich nie należy. Pięć godzin szkolenia (a to może być niewystarczające), kosztować może ok. 500 zł.

Może więc warto podpatrzeć filmiki, jakich pełno w internecie – gdzie można zapoznać się z różnymi technikami szkolenia psów? Jeżeli tylko ktoś ma trochę wolnego czasu, to może samodzielnie rozpocząć tresurę psa. Może na początku nie będzie szło tak dobrze, ale z czasem będzie można zobaczyć pierwsze efekty szkolenia, dzięki czemu pies stanie się grzeczniejszy.