Opiekun może przeoczyć wiele objawów chorób u psa, ale zmiana konsystencji kału jest zauważana przez właściciela bardzo szybko. Często zmianie konsystencji stolców towarzyszy też zwiększona częstotliwość wypróżniania się przez czworonoga. Najczęściej problemem jest zwykła niestrawność, ale zdarza się, że biegunka utrzymuje się dłużej i dołączają do niej inne objawy np. wymioty. Wtedy pilnie należy udać się z czworonogiem do lekarza weterynarii. Przyczyn biegunki może być nawet kilkanaście!

Biegunka wywołana inwazją pasożytniczą

Psy codziennie spacerują po podwórku, gdzie często są nieposprzątane odchody innych zwierzą. W ten sposób czworonogi mogą zarażać się pasożytami. Szczególnie narażone są pupile na dużych osiedlach. Liczba psów w takich miejscach jest spora, a nie wszyscy właściciele sprzątają po swoich psach. By sprawdzić czy pupil ma pasożyty wewnętrzne, należy zebrać próbki kału z 3 kolejnych dni i zanieść je do lekarza weterynarii. Jeśli okaże się, że mamy do czynienia z inwazją pasożytniczą, to weterynarz dobierze odpowiednie leki oraz probiotyk. Warto dodać, że psy w takich środowiskach narażone są także na inne choroby – warto sprawdzić najczęściej występujące choroby u psów.

Biegunka u psa na tle wirusowym

Mimo coraz większej świadomości właścicieli, nadal niektóre zwierzęta nie są szczepione przeciwko chorobom zakaźnym. W związku z tym od czasu do czasu zdarzają się przypadki parwowirozy. Jest to choroba, na którą zapadają najczęściej psy w młodym wieku. Objawia się silną, krwistą biegunką, gorączką, posmutnieniem i wymiotami. Z psem natychmiast należy udać się do lekarza weterynarii. Najczęściej potrzebne jest bardzo intensywne leczenie i hospitalizacja psiaka. Nie wszystkie zwierzęta udaje się uratować, dlatego lepiej szczepić, niż walczyć później o życie pupila.

Alergie pokarmowe

Ludzie są zdziwieni, kiedy słyszą, że ich pupil może cierpieć na alergie pokarmową. Niektórzy opiekunowie myślą, że taka jednostka chorobowa jest zarezerwowana tylko dla ludzi. Okazuje się, że bardzo dużo czworonogów ma nietolerancje pokarmowe lub alergie. Takie zaburzenia mogą objawiać się częstymi biegunkami zwłaszcza po zmianie jedzenia. Niekiedy nawet wprowadzenie do diety nowych smaczków powoduje, że psa boli brzuch i stolce są luźniejsze. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z alergią jest dieta eliminacyjna. Na rynku istnieją diety hypoalergiczne ze zhydrolizowanym białkiem, które nie powinno uczulać alergików.

Domowe sposoby na biegunkę u psa

Opiekun zwierzęcia nie zawsze jest w stanie od razu udać się z nim do weterynarza. Jednak w większości przypadków jest to konieczne. Natomiast gdy biegunka dopiero się zaczęła, albo przebiega łagodnie, można spróbować podać psu pastę wiążącą kał. Taki suplement diety warto mieć w psiej apteczce na wypadek biegunki. W aptekach dostępny jest też lek nifuroksazyd. To antybiotyk działający w przewodzie pokarmowym. Można go zastosować u psa. Jednak nie zastąpi to wizyty u specjalisty, bo problem może być poważniejszy niż się wydaje.