Natura jest mądra, nie ma co do tego wątpliwości. Flora i fauna wielokrotnie pokazały nam, że są obdarzone różnymi wyrafinowanymi mechanizmami, które pomagają im dostosować się do środowiska i przetrwać. Koty to zwierzęta znane ze swojej inteligencji i sprytu, i choć jesteśmy przyzwyczajeni do życia z nimi, jest wiele aspektów o nich, których nie znamy. Jeśli mieszkasz w domu z ogrodem lub terenem zewnętrznym, prawdopodobnie doświadczyłeś jakiegoś dziwnego zachowania ze strony swojego kociego przyjaciela i zastanawiasz się teraz, dlaczego Twój kot je trawę? Cóż, prawda jest taka, że nie jest to tak dziwne, jak mogłoby się wydawać. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego koty jedzą trawę, więc nie musisz się martwić o to zachowanie.

Czy jedzenie trawy przez mojego kota jest dla niego dobre?

Być może widziałeś, jak Twój kot chodzi po ogrodzie i zatrzymuje się przed kępą trawy, aby zjeść jej część. Być może zauważyłeś również, że Twój kot zaczyna się krztusić i wypluwać niestrawiony pokarm kilka minut po jedzeniu. W ten sposób kot wyciąga wszelkie niestrawione pokarmy, aby się ich pozbyć. Ale dlaczego tak się dzieje? Koty, które mają kontakt z zewnątrz, czasami łapią małe zdobycze, takie jak myszy lub ptaki i jedzą je z przyczepionym futrem lub piórami. W konsekwencji niektóre części zwierząt, takie jak kości, nie mogą być strawione i muszą zostać wydalone. To właśnie tutaj znajdujemy pierwszą odpowiedź na pytanie, dlaczego koty jedzą trawę. Jest to metoda dbania o żołądek poprzez eliminację wszystkich materii, które nie mogą być strawione i w ten sposób kot czuje się znacznie lepiej. W rzeczywistości wielu ekspertów zgadza się, że takie zachowanie może być dobre dla zdrowia kota. Trawa posiada enzymy, które nie mogą być strawione przez koci żołądek, dlatego pojawiają się wymioty. Warto jednak wiedzieć również, jakich pokarmów nie powinniśmy podawać naszemu kotu, gdyż mogą one zaszkodzić jego zdrowiu. W innym wpisie dowiesz się, jak dbać o zdrowie kota.

Czy wszystkie trawy i zioła są dobre?

Teraz, gdy już wiesz, dlaczego koty jedzą trawę, powinieneś również upewnić się, że wszystkie rośliny, które masz zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu, są nietoksyczne. Koty, które mają dostęp do wyjścia na zewnątrz, zazwyczaj wiedzą, które zioła mogą jeść. Należy jednak również unikać stosowania pestycydów lub nawozów sztucznych na ziołach, które zjada kot, aby uniknąć zatrucia.