Koty rasowe wybierane są przez osoby, którym zależy na wyglądzie pupila, określonych cechach charakteru i predyspozycjach.

Każda kocia rasa to zespół konkretnych i charakterystycznych cech. Decydując się na zakup kota rasowego dobrze jest je poznać, tak aby idealnie dobrać go do naszych oczekiwań i potrzeb.

Kot rasowy, czyli jaki?

Kot rasowy to kot posiadający rodowód i pochodzący z dobrej hodowli. Rodowód, czyli dokument mówiący o jego przynależności do danej rasy, można porównać do dowodu osobistego. Zawiera on informacje o przodkach i opis pochodzenia.

4 najpopularniejsze rasy w Polsce

  • Maine Coon – od kilku lat jedna z najpopularniejszych ras kotów w naszym kraju. Są to jednymi z największych kotów domowych, ich waga waha się pomiędzy 6-11 kg i osiągają nawet do metra długości. Są przyjacielskie, łatwo się przywiązują i nawiązują kontakty.
  • Ragdoll – koty o średnio długiej sierści. Średnio ważą od 4,5 do nawet 9 kg. Charakteryzują się wyjątkowo łagodnym usposobieniem. Bardzo mocno zżywają się z człowiekiem i bardzo chętnie mu towarzyszą we wszystkich czynnościach. Są cierpliwe i nadają się do domów z dziećmi. Nie powinny za długo zostawać same, bardzo tęsknią za właścicielem.
  • Koty Brytyjskie – charakteryzują się dużą, okrągłą głową i sporymi oczami. Tułów mają krępy i dosyć muskularny. Wyróżnia ich niebieskie lub czekoladowe umaszczenie. Są bardzo inteligentne i cierpliwe. Lubią być adorowane i rzadko kiedy gryzą i drapią, nawet kiedy się denerwują zachowują powściągliwość. Idealne do domów z dziećmi.
  • Koty syjamskie – charakteryzują się półdługą sierścią, która jest miękka i jedwabista zarazem. Są to koty o dużym temperamencie i żywiołowości, a jednocześnie bardzo przyjacielskie. Często wybierane przez alergików, ze względu na mniej alergenów znajdujących się w ich ślinie.