Coraz więcej możliwości pojawia się na rynku w kwestii zakupu zwierząt domowych w sklepach zoologicznych.

Nie ulega wątpliwości, że najpopularniejszymi zwierzakami są psy i koty, ale niekiedy – oprócz nich – warto zdecydować się na zakup nietypowego zwierzęcia.

Wśród nich często wybiera się szeroko pojęte gatunki z grona gryzoni, takich jak na przykład króliki, świnki morskie, myszy, szczury, myszoskoczki i wiele innych. Najmniej wymagające z punktu widzenia czasu poświęcanego na opiekę nad zwierzęciem są niewątpliwie rybki. Najczęściej potrzebują one jedynie filtrowanej wody i wymiany środowiska raz na jakiś czas – ponadto domagają się systematycznego dokarmiania.

Coraz częściej spotykane są zakupy ptaków takich jak kanarki, sowy i papugi. Te z kolei wymagają dużej uwagi, a także sporej ilości miejsca, którego nie można zapewnić w ramach niewielkiej klatki. Niekiedy także zakupywane są szeroko pojęte gatunki gadów: żółwie, węże albo kameleony. To jednak najwyższy poziom jeżeli mowa o opiece nad zwierzętami – są to gatunki wymagające specjalistycznej wiedzy, ponieważ wiele z nich nie występuje w naszej strefie klimatycznej.

Jakie zwierzę do domu wybrać?

Towarzyszące nam zwierzę powinno wkomponowywać się w nasz rytm życia – w przeciwnym razie może się okazać, że nie będziemy mieli na nie czasu, a wobec tego będziemy je zaniedbywali. Dlatego warto zastanowić się ile czasu spędzamy w domu i poza domem.

Czy wyjeżdżamy na długo, czy raczej funkcjonujemy w obrębie kilku kilometrów od miejsca zamieszkania? W takiej sytuacji warto podjąć odpowiedzialną decyzję, ponieważ zwierzęta to nie zabawki.