Agresja psa wobec dziecka — przyczyny, jak sobie poradzić?
Nawet najłagodniejszy pies pod słońcem, którego nigdy byśmy nie posądzali o agresję wobec żadnego człowieka, może wykazać agresję wobec dziecka.

Jest to specyficzny rodzaj agresji, pojawiający się jedynie w niektórych momentach i z którym często właściciele nie mogą sobie poradzić. Często zdarzają się przypadki, w których oddają psa do schroniska, bojąc się o swoją małą pociechę. Jednak wszystko zależy od tego, ile czasu rodzice i jednocześnie właściciele psa pracują nad tym, by nie doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Skąd się bierze agresja wobec dziecka?

Agresja psa wobec dziecka objawia się najczęściej wtedy, gdy zaczyna ono raczkować. Często wtedy podchodzi do czworonoga, patrzy mu w oczy i uśmiecha się. Dla ludzi są to niewinne sygnały świadczące o szczęściu pociechy, jednak dla psa są to sygnały świadczące o agresji. Często psy reagują strachem lub nawet niebezpieczną agresją, czując się zagrożone przez dziecko. Przy kontaktach pociechy z czworonogiem należy zawsze zachować czujność i nie doprowadzać do tego, by zostali sami.

Jak zapobiegać agresji wobec dziecka?

Warto, by strefa zabawy dla dziecka była oddzielona od strefy przeznaczonej dla psa. Nie należy również pozwalać dziecku na gwałtowne podchodzenie do czworonoga czy wkładaniu rączek do pyska lub miski. Miejsce odpoczynku i jedzenia psa powinno być w spokojnym zaciszu, gdzie młody domownik nie będzie mu przeszkadzać.

Warto również zastosować fizyczną separację dziecka od psa w momentach, w których nie możemy dokładnie przypilnować tej dwójki, można do tego celu użyć bramek rozporowych. Nie należy jednak oddzielać psa od dziecka całkowicie, tylko należy zadbać, by ich zbliżenie odbywało się w warunkach kontrolowanych, by rodzice mogli szybko zareagować na sygnały świadczące o złości psa.