Adopcja psa musi być przemyślaną i świadomą decyzją. Wpłynie ona nie tylko na człowieka, ale również na zwierzę, w końcu zmieni całe życie. Warto poznać wady i zalety adopcji i przeanalizować co jesteśmy w stanie czworonogowi zaoferować.

Adopcja psa – czekające wyzwania

Decydując się na przygarnięcie pod swój dach psa należy zdecydować, czy chcemy opiekować się szczeniakiem, czy zapewniamy dach nad głową dorosłemu zwierzakowi. I w jednym, i drugim przypadku czekać na nas będą nie lada wyzwania i nowe doświadczenia.
Szczenię potrzebuje czasu i cierpliwości, wszak wychowanie to dosyć trudna sprawa. Adopcja psiego malucha to dużo nauki, chociażby komend czy czystości, ale z drugiej strony też wiele radości i możliwość uniknięcia błędów w wychowaniu.

Psi senior natomiast, może mieć nie do końca poznaną przeszłość, a w związku z tym problemy behawioralne, utrwalone złe nawyki lub nie być przekonany do dzieci i innych zwierząt. Plusem adopcji starszego psa jest jego wdzięczność i często wstępuje w nie młody duch, dzięki czemu nie odczuwa się ich wieku.

Co warto wiedzieć przed decyzją o adopcji psa?

Przed zabraniem psa do domu warto jest spędzić z nim czas w schronisku. Jeśli jest możliwość spaceru poza jego teren, to jak najbardziej trzeba ją wykorzystać. Dobrze jest również dopytać pracownika schroniska o zwierzaka, jego charakter, pochodzenie, ewentualne schorzenia. Trzeba się dowiedzieć, jak reaguje na dzieci i inne zwierzęta. Dopytać o kwestie zdrowotne, szczepienia i pożywienie. Przygotować należy także mieszkanie oraz akcesoria dla nowego przyjaciela.

Adopcja zwierzaka to zobowiązanie, którego warto się podjąć po dokładnym przemyśleniu i przeanalizowaniu tematu. Jest to odpowiedzialność, na którą opłaca się zdecydować, jeśli jest się gotowym na poświęcenia, naukę i spędzanie czasu ze zwierzakiem. A poświęcić się warto, bo relacja człowieka z psem to jedna z najpiękniejszych przyjaźni.