Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – zwykło powiadać miliony ludzi na tym świecie. Ciężko się nie zgodzić, że psy to zaprawdę istoty bardzo towarzyskie i pragnące kontaktu z ludźmi. Niemniej jednak posiadając takiego pupila pod swą opieką, dobrze jest aby był on posłuszny.

Warto dlatego nauczyć psa za młodu kilku rzeczy, dzięki którym życie z nim przez długie lata będzie o wiele prostsze, czystsze i weselsze!

Kiedy i jak wytresować psa na wspaniałego kompana?

Nie można ukryć, że najlepszy momentem na rozpoczęcie tresury jest moment, kiedy pies jest jeszcze szczeniakiem. Im wcześniej tym lepiej. Należy jednak pamiętać, aby w całym procesie tresury być dla zwierzęcia pozytywnym wsparciem, nie srogim nauczycielem. Pomoże to zbudować więź oraz zaufanie między człowiekiem a zwierzęciem oraz dzięki temu unikniemy ryzyka zniszczenia relacji poprzez niepotrzebną złość i agresywne szkolenia.

Warto pamiętać, aby przed przystąpieniem do samodzielnych sesji treningowych wszystko zaplanować. Należy znać stałe miejsce treningu. Dodatkowo warto mieć stały element zaczynający i kończący sesję treningową np. smakołyki dla psa. Pomoże to czworonogowi skojarzyć, że teraz czas na tresurę. Dobrze, kiedy na rozpoczęcie i zakończenie treningu podawana jest konkretna komenda. Wszystkie te rzeczy pomogą stworzyć treningowy rytuał, w którym pies znacznie łatwiej się odnajdzie.

Jeżeli właściciel posiada dość wolnego czasu oraz czuje w sobie wystarczająco cierpliwości aby szkolić swojego psa, może to być doskonała droga na stworzenie z psem wyjątkowej relacji. Czasami jednak dobrze jest oddać czworonoga w ręce profesjonalistów.